Xhamia 'Hėna e re' nė Kreuzlingen, Zvicėr

Kėrko

Shko te permbajtja e faqes

Te namazi i teravisė

Muezinllėku


Te namazi i teravisėNė fillim muezini e thėrret ezanin, pastaj i falin 4 sunnet, 4 farz dhe 2 sunnet tė mbrėmė

tė jacisė si rregullisht, e pastaj kur ēdokush i ka falur kėto sunnete muezini lexon:

"Ala Rasulina salavat, All-llahumme sal-li ala Muhammedin ve ala ali Muhammed".

Bashkė me imamin lidhen nė namazin e teravisė.

Kur imami jep
selamin e parė nė krye tė 4 rekateve, muezini bashkė me xhemat thonė:

"All-llahu ekberull-llahu ekber. La ilahe il-lall-llahu vall-llahu ekber. All-llahu ekberu ve lil-lahil hamd"
(1 herė). Mbasandej muezini mė shpejt thotė:

"All-llahumme sal-li ala Muhammedin ve ala ali Muhammed" (lidhen nė 4 rekatet tjera).


Nė selamin e dytė 1 herė lexohet bashkė me xhematin:

"All-llahu ekberull-llahu ekber. La ilahe il-lall-llahu vall-llahu ekber. All-llahu ekberu ve lil-lahil hamd"
(1 herė). Mbasandej muezini mė shpejt thotė:

"All-llahumme sal-li ala Muhammedin ve ala ali Muhammed" (lidhen nė 4 rekatet tjera).


Nė selamin e tretė 1 herė lexohet bashkė me xhematin:

"All-llahu ekberull-llahu ekber. La ilahe il-lall-llahu vall-llahu ekber. All-llahu ekberu ve lil-lahil hamd"
(1 herė). Mbasandej muezini mė shpejt thotė:

"All-llahumme sal-li ala Muhammedin ve ala ali Muhammed" (lidhen nė 4 rekatet tjera).


Nė selamin e katėrt 1 herė lexohet bashkė me xhematin:

"All-llahumme sal-li ala sejjidina Muhammedinin Nebijjil ummijji ve ala alihi ve sahbihi ve sel-lim".


Kur ta japė imami selamin e fundit, muezini lexon:

Eudhu bil-lahi minesh-shejtanir raxhim, Bismil-lahir Rahmanir Rahim

Shehru Ramadanel-ledhi unzile fihil Kur'an, Hudel-lin-nasi ve bejjinatim minel huda vel furkan"

(ose: Ve ma erselnake il-la rahmetel lil-alemin)

Imami i ngren duart dhe e lexon duanė e taravisė. Kur
ai e lėmon fytyrėn, muezini thotė:

"Ve selamun alel murseline vel hamdu lil-lahi Rabbil alemin.
All-llahumme sal-li ala Muhammedin ve ala ali Muhammed".


Ngrihen nė kėmbė dhe lidhen pėr ta falė namazin e vitrit.
Kur imami mbaron me kėtė namaz dhe jep selam, muezini thotė sikurse mbas ēdo namazi:

"All-llahumme entes-selamu ve minkes-selamu tebarakte ja dhel xhelali vel ikram".

Mbasandej vazhdon me tesbihėt dhe duanė e namazit sikurse nė namazin e rregullt tė jacisė.


All-llahu i pastė bėrė kabull tė gjitha ibadetet! Amin!


Ballina | Xhamia jonė | Aktivitete | Fondi i xhenazes | Forumi rinor | Muezinllėku | Jasini | Derse | Video | Hutbe | Pyete imamin | Pėrgjigjet | Xhamitė tjera | Emra fėmijėsh | Kontakt | Harta e faqes

Aktualizuar mė: 01 Okt 2012
info@el-hikmeh.net

Kthehu te permbajtja e faqes | Kthehu te menyja kryesore